بررسی وضعیت و روند تغييرات کيفی منابع آب در سيستم رودخانه ای غرب شهر تهران
 
پانزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)،
قزوین
24 و 25 آذر  1395
 

 
 
 بررسی وضعیت و روند تغییرات کیفی منابع آب در سیستم رودخانه‌ای غرب شهر تهران
 
 
 
محبوبه محمدخان1، مرتضی عابدی طورانی2
1- کارشناس شرکت مهندسین مشاور آب خاک تهران
2- کارشناس حفاظت و بهرهبرداری از منابع آب، شرکت آب منطقه‌ای تهران
 
h.mahmoh28@gmail.com  

 

خلاصه

رودخانه کن به عنوان بزرگ ترین رودخانه جاری در شهر تهران نقش مهمی در وضعیت زیست محیطی و کشاورزی استان تهران ایفا میکند . آب این رودخانه به دلیل واقع شدن در کنار پایتخت ، بالاخص در دهه های اخیر به شدت دچار تغییرکیفیت شده و شرایط مرفولوژیک آن نیز پس از ورود به شهر تهران کاملا تغییر یافته است. تغییر کاربری اراضی، تغییر مسیر، دست خوردگی بستر، احداث سازه های مختلف در بستر و حریم آن و اتصال شبکه های زهکشی شهری از جمله مهم ترین این تغییرات می‌باشند. این تغییرات باعث شده سیستم رودخانه‌ای در غرب شهر تهران ویژه گی های منحصر به فردی پیدا نموده که تا حدودی آن را از سایر سیستم‌ها متمایز‌‌ می‌کند. در این سیستم،  سیلاب‌ها و فاضلاب  های سطحی بخش هایی از شهر تهران توسط یک کانال احداثی به نام سیل برگردان غرب وارد رودخانه کن ‌‌ می‌شود و در مسیر رودخانه هم فاضلاب های صنعتی و غیرصنعتی به آن وارد‌‌ می‌شود و آب رودخانه در پایین دست، مصرف  حدود 6000 هکتار از اراضی کشاورزی را - که بخش درخور توجهی  از آن  تحت آبخورکانالی به نام کانال شهید نواب صفوی قرار دارد - تامین‌‌ می‌کند . در مطالعات  حاضر، روند تغییرات مکانی و زمانی پارامترهای فیزیکی و شیمیایی، آلودگی میکروبی و فلزات سنگین موجود در آب ، درمسیر سیل برگردان غرب ، رودخانه کن و کانال نواب صفوی بررسی و ارزیابی شده است.  به این منظور در  9  نقطه از مسیر شاخه رودخانه و کانال نواب صفوی ، طی 12ماه  ، سه مرتبه درهر ماهه  نمونهبرداری کیفی از آب رودخانه  انجام گرفت و در مجموع ١٩١  نمونه تهیه و بررسی شد.
نتایج آزمایشهای انجام شده روی نمونه‌ها نشان داد که در مجموع غلظت عناصر جیوه، کادمیوم، منگنز و کروم در طول رودخانه کن بالاتر از حد مجاز مصارف کشاورزی طی دوره پاییز و زمستان در هر دو استاندارد می‌باشد.آب رودخانه کن در شرایط موجود در مصارف آشامیدنی غیرقابل استفاده می‌باشد و همچنین برای آبیاری محصولاتی که به صورت خام مصرف می‌شوند، آبیاری پارکهای عمومی و مناطق تفریحی و ورزشی غیرقابل استفاده می‌باشند. وضعیت کیفی آب رودخانه برای مصارف صنعتی در حالت میانگین و حداقل مقادیر اندازه گیری شده تنها در ایستگاه سولقان در وضعیت بهتری نسبت به سایر ایستگاه‌ها می‌باشد. در مجموع نتایج کلی این مطالعه  نشان‌‌ می‌دهد آب این رودخانه  برای مصارف کشاورزی، صنعت و شرب نامناسب میباشد و چارهاندیشی برای بهبود کیفیت منابع آب  رود خانه  ضرورت دارد که در این خصوص چند راهکار توصیه شده است.
 
کلمات کلیدی: کیفیت آب، رودخانه کن، مصرف شرب،کشاورزی،صنعت
معرفی شرکت
مهندسین مشاور آب خاک تهران در سال 1370 توسط گروهی از مهندسین جوان با هدف ارایه خدمات مهندسی به بخش آب و کشاورزی کشور پی‌ریزی شد. حوزه فعالیت شرکت طراحی و نظارت بر اجرا، بهره برداری و نگهداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی، مهندسی رودخانه و طرح های مدیریت آب‌‌ می‌باشد. حوزه جغرافیایی فعالیت شرکت بیشتر استان‌ها در سراسر نقاط کشور‌‌ می‌باشد. این شرکت تاکنون با بهره گیری از توان تخصصی کارشناسان مجرب خود بیش از سیصد پروژه را به انجام رسانده و یا در دست انجام دارد. همچنین دوره های آموزشی بسیاری را در زمینه های مختلف برگزار کرده و به عنوان برگزار کننده و حامی در چندین کنفرانس،کنگره و کارگاه مهم در زمینه مهندسی آب سهیم بوده است و کارشناسان این مشاور بیش از 120 مقاله در مجامع معتبر علمی داخلی و خارجی ارایه نموده اند. فعالیت های شرکت مهندسین مشاور آب خاک تهران علاوه بر بهره گیری از استقرار کامل سیستم استاندارد ISO 9001-2015، در زمینه های مرتبط با منابع آب، شبکه های آبیاری و زهکشی، کشاورزی، مهندسی رودخانه، بهره برداری، نگهداری و مدیریت طرح، از طرف مراجع معتبر تایید صلاحیت شده است. دفتر مرکزی مهندسین مشاور آب خاک تهران با بیش از 800 متر مربع فضای ویژه، در شهر کرج مرکز استان البرز‌‌ واقع شده است. همکاران این شرکت بیش از 150 نفر‌اند که حدود 70 درصد از این تعداد نیروهای متخصص شامل: دکتری (15درصد)، کارشناسی ارشد (20 درصد) و کارشناسی (40 درصد)‌‌ می‌باشند. تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت منطبق با آخرین یافته های روز‌‌ هستند.
برای مشاهده گواهینامه‌ها و افتخارات شرکت کلیک کنید.
                                                         
 
برای اطلاع از آخرین اخبار شرکت، مشخصات خود را وارد کنید.
ایمیل
موبایل
طراحی و اجرا : شاه توت سیستم
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت مهندسین مشاور آب خاک تهران می باشد